Podrażnienia skóry oraz wrastającej włoski to częste skutki uboczne takich metod depilacji jak golenie czy wyrywanie owłosienia wraz z cebulką. W wyniku użytkowania jednorazowej maszynki do mieszków włosowych mogą przedostawać się bakterie wywołujące stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem oraz pojawianiem się na skórze niewielkich krostek. Z kolei depilacja plastrami z woskiem lub depilatorem sprawia, że czasami odrastające włoski są zbyt słabe, by przedostać się na powierzchnię naskórka, dlatego wokół nich tworzy się przestrzeń wypełniona ropą, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również powodować dyskomfort i ból. Czy istnieją zatem metody depilacji, które skutecznie przeciwdziałają tego typu problemom?
Depilacja maszynką jednorazową
Wiele osób nie używa maszynek jednorazowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli nie są one wyrzucane po każdym goleniu, należy bardzo restrykcyjnie przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą uchronić skórę przed podrażnieniami. Po pierwsze, narzędzie tego typu powinno być zawsze wystarczająco ostre, aby do osiągnięcia pożądanego efektu gładkości wystarczyło wyłącznie jedno pociągnięcie maszynki. Po drugie, każde golenie wymaga uprzedniego zmiękczenia skóry, dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiednich pianek, kremów lub żeli, najlepiej o składzie, który dodatkowo złagodzi ewentualne podrażnienia. Po trzecie, należy pilnować, aby maszynka po każdym użyciu była właściwie wypłukana i wysuszona. Lepiej również nie przechowywać jej w łazience, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii.
Usuwanie owłosienia za pomocą depilatora lub plastrów z woskiem
Depilacja z użyciem depilatora lub plastrów z woskiem daje podobny efekt, co laserowe usuwanie owłosienia, ponieważ usuwa włos wraz z cebulką. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku mechanicznego wyrwania owłosienia, cebulka nadal pozostaje aktywna. Natomiast depilacja laserowa pozwala ją trwale usunąć. Bardzo często po usunięciu włosa pęsetą, plastrami lub depilatorem odrastające włoski są słabsze i nie mogą przebić się przez zrogowaciałą warstwę naskórka, co kończy się tworzeniem wokół nich bolesnych, ropnych krostek. Rozwiązaniem tego problemu mogą być bardzo częste, regularne peelingi skóry oraz zmiękczanie naskórka za pomocą preparatów kosmetycznych o silnym działaniu (np. o wysokiej zawartości mocznika). Jeżeli mechaniczne usuwanie naskórka nie daje rezultatów, jedynym sposobem na usunięcie wrastających włosków może okazać się ich nakłuwanie lub podważanie igłą oraz dezynfekowanie alkoholem miejsc zmienionych chorobowo. Niestety może to jednak doprowadzić do powstania niewielkich ran, a po ich zagojeniu również przebarwień czy blizn.
Depilacja laserowa Vectus – dlaczego to najlepszy sposób na depilację bez podrażnień i wrastających włosków?
Trwała depilacja laserowa to zabieg, który polega na całkowitym zniszczeniu cebulki włosa. W wielu aspektach góruje on zatem nad tradycyjnymi metodami depilacji. Dzięki schładzaniu miejsca zabiegowego możliwe jest uniknięcie podrażnień, a pełna higieniczność całego procesu chroni przed zanieczyszczeniem mieszków włosowych jakimikolwiek bakteriami. Co więcej, laser diodowy Vectus wyposażony jest w czytnik poziomu melaniny, który chroni przed poparzeniem skóry niezależnie od typu karnacji czy rodzaju i koloru włosa. Laserowe usuwanie owłosienia pozwala pozbyć się źródła problemu wrastających włosków, czyli samych cebulek, które pod wpływem oddziaływania wiązki światła zostają uszkodzone i nie są już w stanie produkować nowych włosów.
Trwała depilacja laserowa to zabieg rekomendowany wszystkim osobom, które walczą z problemem podrażnień skóry i wrastających włosków. Laser diodowy Vectus to urządzenie, dzięki któremu już po kilku seriach depilacji można zapomnieć o wszelkich skutkach ubocznych tradycyjnych metod usuwania owłosienia i już zawsze cieszyć się idealnie gładką skórą.