Implanty stomatologiczne to tytanowe śruby, których zadaniem jest zastąpienie naturalnych zębów. Jednocześnie to ich najlepsze zamienniki – osadzone na nich korony zapewniają podobne odczucia i funkcje, umożliwiając gryzienie i żucie nawet twardych pokarmów. Spełniają one również rolę psychologiczną, ponieważ zapewniają optymalną estetykę uśmiechu, a co za tym idzie zwiększają pewność siebie. Implanty stomatologiczne różnią się od zębów naturalnych tym, że zastępują tylko sam korzeń zęba. Aby spełniały swoją funkcję przez wiele lat, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej przedstawione są najważniejsze zasady odpowiedniej pielęgnacji implantów.
Postępowanie po zabiegu
Kluczowe dla powodzenia wszczepienia implantów zębowych są pierwsze dwa tygodnie po zabiegu, w trakcie których następuje gojenie rany. Najważniejsze jest to, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia wszczepów przez organizm. Fundamentalne w tym momencie jest stosowanie się do zaleceń lekarza, szczególnie w trakcie pierwszych 48 godzin od zabiegu. W ciągu kilku godzin od wszczepienia implantów zębowych należy całkowicie zrezygnować z jedzenia i picia, a w pierwszej dobie nie powinno się przyjmować ciepłych i lepkich pokarmów. Następnie dozwolone jest przyjmowanie wyłącznie posiłków płynnych i półpłynnych. Do 10 dni po zabiegu konieczne jest przepłukiwanie jamy ustnej solą fizjologiczną po jedzeniu. Jeżeli pacjent odczuwa dyskomfort podczas użytkowania tego rodzaju protezy, powinien zgłosić się jak najszybciej do kontroli w celu przystosowania implantów do nowych warunków w jamie ustnej. Sińce i krwiaki są zjawiskiem naturalnym i nie powinny powodować niepokoju.
Odpowiednia higiena
Zwykła szczoteczka do zębów i tradycyjna pasta mogą być niewystarczające. Mimo że implanty zębowe są uzupełnieniem sztucznym, są bardzo podatne na kamień i odkładanie się płytki nazębnej. W tym przypadku o wiele lepszym wyborem będzie użycie szczoteczki elektrycznej, która usuwa o wiele więcej kamienia i płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna. Czyszczenie implantów powinno się odbywać 1-2 raczy dziennie, warto również korzystać codziennie z nici dentystycznych. Zaleca się dodatkowo stosowanie antybakteryjnej pasty do zębów.
Skutki braku higieny
Dbanie o higienę pozwoli pacjentowi na uniknięcie zapalenia w jamie ustnej, które niszczy implanty stomatologiczne zębów. Infekcja bakteryjna jest dla nich bardzo groźna, ponieważ drobnoustroje chorobotwórcze mogą doprowadzić do tzw. zapalenia okołoimplantologicznego. U części pacjentów układ immunologiczny nie radzi sobie z infekcją i w tej sytuacji konieczne jest leczenie antybiotykami. Infekcje przyzębia, a także implantów stomatologicznych zębów, mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym powodować choroby serca.
Regularne kontrole u stomatologa
Pacjenci, którym wszczepiono implanty zębowe, powinni raz na pół roku odwiedzać stomatologa. Kamień i płytkę nazębną należy regularnie usuwać podczas zabiegu skalingu, przy użyciu fal ultradźwiękowych. Im szybciej pacjent pozbędzie się kamienia, tym mniejsza jest szansa wystąpienia uciążliwego stanu zapalnego w jamie ustnej.
Reasumując, należy pamiętać, że implanty stomatologiczne zębów nie mają określonego terminu przydatności. Jak długo pozostaną z pacjentem, decyduje on sam. W szczególności trwałość implantów jest uzależniona od ogólnego stanu zdrowia ich posiadacza, odpowiedniej diety, stosowania systematycznej higieny oraz regularnych wizyt u stomatologa. Podporządkowanie się zaleceniom implantologa przyniesie same korzyści, których efektem będzie zdrowie i estetyka uśmiechu.
źródło: mcs-przychodnia.pl – ortodonta