728 x 90

Szumy uszne u dzieci – jakie czynniki mogą przyczynić się do ich występowania?

Szumy uszne u dzieci – jakie czynniki mogą przyczynić się do ich występowania?

Szumy uszne mogą pojawić się nawet u najmłodszych. W literaturze przedmiotu można znaleźć informację, że szumy pojawiają się nawet u 13% dzieci prawidłowo słyszących.  Znajomość przyczyn tego zaburzenia często umożliwia stosowną profilaktykę, która zapobiega późniejszym problemom ze słuchem.

Jakie czynniki mogą powodować szumy uszne u dzieci?

Wśród dzieci najczęściej wymienia się trzy główne przyczyny szumów usznych: przebyte zapalenia uszu, niedosłuch, oraz narażenie na intensywny hałas. Według badań szansa na pojawienie się szumów usznych jest o 57% większa u dzieci, które słuchają głośnej muzyki. Niebezpieczne może być również uczestnictwo w koncertach czy słuchanie muzyki za pośrednictwem słuchawek.

Także u dzieci niedosłyszących częściej obserwuje się występowanie szumów usznych. Szansa na ich pojawienie się jest o 75% większa niż w przypadku dzieci z prawidłowym słyszeniem. Nawet niewielki niedosłuch może powodować zaburzenia pracy kory słuchowej, przyczyniając się do występowania irytujących szumów.

Kolejnym czynnikiem ryzyka są zapalenia uszu, częsta dolegliwość u dzieci w każdej grupie wiekowej. Przebycie stanu zapalnego w obrębie przewodu słuchowego blisko trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości szumów usznych. Szkodliwe może być zarówno wysiękowe zapalenie ucha, jak i choroby ucha środkowego.

Do powstania szumów w przewodzie słuchowym może przyczynić się również akustyczny uraz ucha. Destrukcyjnie mogą działać wybuchy petard, fajerwerków, pistoletów hukowych czy używanie głośnych zabawek. Te intensywne dźwięki mogą spowodować szumy uszne u 10% dzieci.

Znając najczęstsze przyczyny dolegliwości, możliwe jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki, oraz terapii szumów usznych. Warto ograniczyć ekspozycję uszu dziecka na hałas (w tym zbyt głośną muzykę) i zatroszczyć się o odpowiednią ochronę uszu, by zapobiegać stanom zapalnym. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia szumów usznych u najmłodszych.

Najnowsze wpisy