Szumy uszne są dość często spotykanym problemem, który – nierzadko bagatelizowany – staje się prawdziwą udręką uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Dla osób, które ich nie doświadczają, są trudne do wyobrażenia i zdefiniowania. Przygotowaliśmy zestawienie odpowiedzi na pytania o szumy uszne, które najczęściej zadają pacjenci.
Czym są szumy uszne?
Według definicji szum uszny jest zjawiskiem odczucia dźwięku niepochodzącego z zewnętrznego źródła, wynikającego jedynie z nieprawidłowej aktywności układu nerwowego, bez pobudzenia mechanicznego w obrębie ślimaka. Charakter (stały lub epizodyczny) i rodzaj (głośność, wysokość, nasilenie) odczuwanych dolegliwości jest różny dla każdego przypadku klinicznego. Mogą być słyszalne w jednym uchu, a czasem ich umiejscowienie jest trudne do określenia przez pacjenta. Nierzadko ich występowaniu towarzyszy ubytek słuchu.
Jakie czynniki mogą wywołać te objawy?
Należy pamiętać, iż te dolegliwości zazwyczaj nie są właściwą jednostką chorobową, a jedynie objawem dużo poważniejszych patologii dotyczących m.in.: układu nerwowego, słuchowego czy krążenia. W przypadku, gdy niemożliwe jest ustalenie konkretnej przyczyny występowania szumów usznych bądź ich obecność jest sporadyczna, jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań jest to, jakie sytuacje lub bodźce zewnętrzne mogły spowodować te nieprawidłowości. Do takich czynników należy zaliczyć: zmęczenie, stres, narażenie na zbyt głośne dźwięki, przyjmowane leki, używki, zmiany w zakresie żywienia, urazy głowy bądź ostre stany zapalne narządu słuchu.
Czy szumy uszne można wyleczyć?
Nagłe pojawienie się niepokojących dźwięków w uchu najczęściej zanika samoistnie i nie wymaga podjęcia leczenia. Jeżeli stan ten utrzymuje się dłużej, należy skonsultować się z laryngologiem przede wszystkim w celu ustalenia przyczyny ich występowania i eliminacji potencjalnych jednostek chorobowych. Dokładny wywiad i badanie słuchu to podstawy, na których opierać się będzie ostateczna diagnoza. Jeśli szumy uszne są następstwem patologii jednego z układów, w momencie rozpoznania rozpoczyna się proces leczenia właściwego schorzenia. W przypadku gdy niemożliwe jest ustalenie konkretnego czynnika wywołującego dolegliwości bądź wynikają one z trwałych zmian narządu słuchu, podjęte przez lekarza kroki będą miały na celu jak najskuteczniejsze zmniejszenie ich nasilenia i poprawę komfortu życia pacjenta. Istnieje kilka metod terapeutycznych, które przynoszą zadowalające efekty (m.in. leczenie farmakologiczne, psychoterapia czy indywidualnie dobrane aparaty słuchowe).
Konsultacja u protetyka słuchu jest konieczna?
Po zauważeniu pierwszych objawów zawsze wskazana jest szybka wizyta u laryngologa lub protetyka. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu i dobranie efektywnej terapii, co warunkuje powodzenie leczenia. Istnieje wiele skutecznych strategii terapeutycznych, które tylko specjalista może zaproponować w danym przypadku.
Czy aparat słuchowy pomaga w przypadku szumów usznych?
Nierzadko występowanie dźwięków fantomowych jest powiązane z obecnością ubytku słuchu. W sytuacji gdy upośledzenie tej funkcji jest znaczne, lekarz może zalecić stosowanie specjalnych aparatów słuchowych z generatorem szumów. Rozwój medycyny sprawił, iż dzisiejsze aparaty są dyskretne i mają możliwość dostosowania poszczególnych parametrów do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jakie są sposoby, by zapobiec wystąpieniu szumów usznych?
Gdy mamy do czynienia z epizodami krótkotrwałych zaburzeń, prawidłowe nawyki i postępowanie zapewnią częściową ochronę narządu słuchu i poprawią jego funkcjonowanie. Stosowanie słuchawek ochronnych w czasie narażenia na głośne dźwięki o wysokiej częstotliwości, unikanie stresu, ograniczenie używek czy dbałość o jakość snu i zbilansowaną dietę to czynniki, które w znaczący sposób mogą pomóc w zapobieganiu występowania szumów usznych.