Buty dla dzieci – korekcyjne, wygodne i dopasowane przez specjalistę, na wczesnym etapie życia kształtują właściwy kształt stopy oraz prawidłową postawę całego ciała. Odpowiednie obuwie hamuje również procesy deformacji stóp lub całkowicie odwraca negatywne skutki tego zjawiska. Jest ono także niezbędne w przywracaniu swobodnego, bezbolesnego ruchu dziecka i kształtowaniu prawidłowej postawy ciała. Lekceważenie problemu doboru odpowiedniego obuwia dla dzieci niestety może mieć bardzo negatywne, a często również nieodwracalne konsekwencje zdrowotne.
Buty ortopedyczne dla dzieci – właściwości
Powszechnym błędem jest nierozróżnianie obuwia profilaktycznego i ortopedycznego dla dzieci. Modele ortopedyczne wykorzystywane są do leczenia konkretnych schorzeń, a ich zakup zawsze wymaga konsultacji z ortopedą. Buty profilaktyczne są natomiast jedynie środkiem zapobiegającym powstawaniu wad.
Jeżeli pojawiają się problemy z układaniem stóp przez dziecko, zawsze konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty i fachowa diagnostyka. Ze względu na fakt, iż faza kształtowania się stopy obejmuje pierwsze lata naszego życia, to właśnie w dzieciństwie można najskuteczniej zadbać o zdrowie stóp. Rodzice mogą stymulować bezpieczny rozwój stopy swojego malucha przykładowo poprzez bose spacery po trawie czy piasku.
W jakich przypadkach warto zdecydować się na buty korekcyjne dla dzieci?
Szacuje się, że wśród deformacji stóp 54% przypadków dotyczy stóp wydrążonych, 43% płaskostopia, a 3% stóp płasko-koślawych. Nieleczone schorzenia negatywnie oddziałują na stawy i kręgosłup, w konsekwencji skutkując poważnymi wadami postawy, a nawet problemami z poruszaniem się. Buty korekcyjne dla dzieci powszechnie stosuje się również w przypadku znaczącego skrócenia kończyny dolnej. W ten sposób różnica w długościach nóg zostaje wyrównana.
Niektóre schorzenia w początkowym etapie są trudne do identyfikacji, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dziecka związane z dowolną aktywnością fizyczną. Unikanie ruchu może świadczyć o poważnej chorobie stóp. Niepokojące jest również chodzenie na palcach, szybka męczliwość oraz nadmierne obciążanie zewnętrznej strony stopy podczas wysiłku.
Sklep z obuwiem ortopedycznym
Dostępne na rynku buty ortopedyczne dla dzieci dzielą się na kilka rodzajów. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele z obcasem Thomasa, który wbudowany jest w podeszwę. W klasycznym typie buta wynosi on 5 mm. Obuwie z obcasem Thomasa dzięki zmianie sposobu obciążania działa korzystnie m.in. na stopę płasko-koślawą. Sklep z obuwiem ortopedycznym może zaproponować również niestandardowe obcasy Thomasa z pronacją (dla stóp końsko-szpotawych) lub supinacją (dla stóp koślawych). Na rynku dostępne jest też obuwie, które można połączyć z ortezą, czyli aparatem ortopedycznym stabilizującym stawy. Warto pamiętać, że specjalistyczne buty dla dzieci muszą posiadać cholewkę chroniąca staw skokowy. Nie powinny również zaburzać mechanizmów wpływających na stabilizację całego ciała.
Nawet jeżeli wada stopy zostanie wykryta stosunkowo późno, w leczeniu zapewne warto zastosować ortopedyczne buty dla dzieci. Korekcyjne cechy modeli wpływają bowiem na układ kostny stopy, zapobiegają wykrzywianiu pięty oraz stanowią bezpieczne podparcie i ochronę dla stóp. Warto podkreślić, że obuwie należy zawsze dobierać po konsultacji z ortopedą i wyłącznie w sklepach ze specjalistycznym asortymentem. W przypadku dużych deformacji stóp należy wykonać obuwie ortopedyczne indywidualnie wg zaleceń lekarza.
Źródło: wzso.pl – ortezy