Wśród nowoczesnych terapii kosmetologicznych ważną rolę odgrywa tzw. drenaż limfatyczny. Zabieg pozwala zlikwidować pierwotne (spowodowane nieprawidłowościami budowy lub fizjologii układu chłonnego) i wtórne (wywołane przez uszkodzenie naczyń i węzłów chłonnych) obrzęki limfatyczne, a także obrzęki żylno-limfostatyczne, tłuszczowe, pooperacyjne i pourazowe. Ponadto może skutecznie redukować cellulit i uczucie ciężkich nóg. Drenaż limfatyczny ma więc zastosowanie we wszelkich zaburzeniach odpływu chłonki z tkanek, w terapii żylaków czy w profilaktyce ich powstawania. W istocie jest to masaż leczniczy, który może wspomagać regenerację sportowców po wysiłku lub przynosić ulgę osobom noszącym wysokie obcasy.
Drenaż limfatyczny – przebieg zabiegu
Zabieg ten może być wykonywany ręcznie przez fizjoterapeutę lub masażystę bądź mechanicznie za pomocą specjalnego aparatu do kompresji pneumatycznej z mankietami nakładanymi na wybraną partię ciała. Manualna wersja drenażu zakłada masowanie pacjenta kombinacją powolnych ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Mechaniczna metoda polega z kolei na wtłaczaniu powietrza do komór mankietów aparatu, co prowadzi do powstania podciśnienia i stymulacji układu limfatycznego. Obie metody zasadniczo mają za zadanie przemieścić limfę w kierunku najbliższych węzłów chłonnych (faza przesuwania), a następnie pozwolić na ponowne, prawidłowe napełnienie się naczyń, utrzymując bierny kontakt z tkanką (faza odprężenia). Dzięki terapii zastoje są zlikwidowane, naturalne odprowadzanie płynów z tkanek przywrócone, a uszkodzony układ chłonny zregenerowany.
Drenaż limfatyczny może być elementem rehabilitacji zwanej kompleksową terapią udrażniającą (CDT). Jest to podstawowy sposób leczenia zachowawczego obrzęku limfatycznego i obejmuje dwie fazy:
- Intensywną – skupioną na maksymalnej redukcji obrzęku przez zastosowanie codziennych drenaży limfatycznych, bandażowania wielowarstwowego oraz przestrzegania zaleceń co do ćwiczeń i codziennej pielęgnacji skóry.
- Utrwalająco-optymalizującą – podtrzymującą uzyskane efekty poprzez codzienne bandażowanie, ćwiczenia, automasaż i pielęgnację oraz drenaże limfatyczne 1-2 razy w tygodniu
Czas trwania pierwszej fazy terapii uzależniony jest od stanu zaawansowania obrzęku. Druga faza powinna zaś trwać przez całe życie ze względu na przewlekłość tego typu schorzeń. Jeśli interesuje nas tego typu rehabilitacja, Warszawa będzie miejscem, w którym z łatwością znajdziemy profesjonalną pomoc.
Przeciwwskazania do zabiegu
Chociaż drenaż limfatyczny jest z reguły bezpieczną i nieinwazyjną metodą terapii, nie każdy może z niej korzystać. Zasadniczo wyróżnia się przeciwwskazania ogólne i miejscowe. Do pierwszej grupy należy niewyrównana niewydolność serca, która wyklucza masaż leczniczy w przypadku obrzęków sercowych oraz ostre stany zapalne wywołane przez drobnoustroje. Jeśli drenaż przeprowadzany ma być w okolicach głowy i szyi, przeciwwskazaniem jest nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca i nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej. W obrębie jamy brzusznej na zabieg nie pozwala z kolei menstruacja, ciąża, tętniaki aorty brzusznej, uchyłkowatość jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, popromienne zapalenie w obrębie miednicy mniejszej oraz duże zrosty pooperacyjne. W każdym przypadku bezpośrednio przed zabiegiem wykonywany jest wywiad lekarski, który pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Niezależnie od tego, jaki problem skłania nas do skorzystania z drenażu limfatycznego, zawsze warto wybrać renomowaną klinikę, która dysponuje profesjonalnym sprzętem i wykwalifikowanym personelem. Zastosowanie kompleksowej terapii zapewne pozwoli znacznie zredukować objawy choroby i zapobiec ich nawrotom, podnosząc ogólny komfort życia.