Zaciskanie szczęki, czyli inaczej bruksizm, objawia się tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki. Zjawisko to zachodzi głównie w czasie snu – często bez naszej świadomości. Szacuje się, że na dolegliwość cierpi około 8-10% dorosłych. Przypadłość ta może okazać się uciążliwa nie tylko osób, które muszą się z nią borykać, ale też dla partnerów, którym przeszkadza niekiedy charakterystyczne dla tego zaburzenia zgrzytanie zębami. To również poważny problem stomatologiczny – zęby ulegają intensywnemu ścieraniu. Jak rozpoznać, że mamy problem z zaciskaniem zębów w czasie snu?
1. Bóle głowy
Jeśli rano dokuczają Ci przewlekłe bóle głowy, być może cierpisz na bruksizm. Podczas zaciskania szczęk angażujemy mięśnie całej twarzy, co wywołuje ich nadwyrężenie oraz zmęczenie. To główny i najczęściej występujący objaw. Należy pamiętać, że ból może rozchodzić się na całą szczękę, a nawet uszy, promieniuje też czasem na kark oraz plecy.
2. Zmiany w obrębie szczęki i żuchwy
Zaciskanie szczęk wiąże się z silną pracą mięśni szczęki i żuchwy, towarzyszy mu więc dość często przerost mięśni żwacza. Szczęka ma wówczas nieco bardziej kwadratowy kształt, co zwykle wiąże się z nieprzyjemnymi zapaleniami skroniowo-żuchwowymi, bólem, trudnościami w przeżuwaniu, a nawet przyjmowaniu niektórych pokarmów. Wynika to z ograniczonej ruchomości żuchwy, co często ma miejsce w przypadku bruksizmu.
3. Pękanie szkliwa
Zazwyczaj bruksizm objawia się starciem szkliwa zębów. Sami możemy zwrócić uwagę na nieregularny kształt niektórych zębów, obserwując w lustrze zmiany zachodzące w naszej jamie ustnej. Ścieranie się zębów i zmiany przyzębia zidentyfikować musi już dentysta. Objawów nie należy bagatelizować, ponieważ zaciskanie szczęki może wiązać się z o wiele bardziej poważnymi konsekwencjami, takimi jak zapalenie dziąseł czy nawet pękanie szkliwa zębów. Wynika to z faktu, że podczas ataku bruksizmu nacisk jest nawet dziesięć razy większy niż podczas normalnego żucia.
4. Zacięcia na języku
Wraz z zaciskaniem szczęk może również dojść do uszkodzenia języka. Nieprzyjemne uczucie, zacięcia, rany – to symptomy, które mogą pomóc nam rozpoznać problem. Pojawiają się, ponieważ podczas zaciskania szczęk można przygryźć język lub policzki.
5. Spostrzeżenia partnera
Nie należy zapominać, że bruksizm może okazać się uciążliwy nie tylko dla nas, lecz również naszych partnerów. Zaciskaniu szczęk towarzyszy nieprzyjemny dźwięk, który utrudnia spokojny sen osobom znajdującym się w jednym pomieszczeniu. Spostrzeżenia czujnego partnera są bardzo często niezwykle istotne przy diagnozowaniu bruksizmu, bardzo często dopiero to one nakierowują na źródło problemu.
Podsumowanie
Zaciskanie zębów nocą może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego po zaobserwowaniu niepokojących symptomów należy jak najszybciej udać się z wizytą do dentysty. Lekarz zaproponuje najlepsze rozwiązanie: pomocna może się specjalna nakładka relaksacyjna albo leczenie wad zgryzu.