Elementy złączne są komponentami przeznaczonymi do łączenia z sobą materiałów takich jak drewno, tworzywa czy stal i metal. Są niezastąpione w każdej dziedzinie, począwszy od budownictwa, usług, poprzez przemysł i produkcję, na stolarstwie i pracach montażowych kończąc. Spośród szerokiej oferty akcesoriów można wybrać elementy uniwersalne oraz przeznaczone do konkretnych prac i użytych surowców. Podział elementów złącznych jest ściśle zależny od ich zastosowania.
Śruby
Śruba to jeden z najpowszechniej używanych elementów złącznych. Cechą charakterystyczną śrub jest gwintowany trzpień. Wykorzystywane są w branży budowlanej, ale także przy pracach remontowych, przemyśle meblowym oraz budowie maszyn. Śruby produkowane są ze stali zwykłej, nierdzewnej, kwasoodpornej, mogą być również ocynkowane galwanicznie lub ogniowo. Są zróżnicowane pod względem kształtu łba, trzpienia, końca, gniazda, gwintu oraz średnicy i klasy świadczącej o wytrzymałości. Śruby są wkręcane w materiał kluczami, np. francuskim, płaskim lub oczkowym. Elementami uzupełniającymi śrub są:
- nakrętki – mają kształt pierścienia, są nakręcane na trzpień i służą do tego, aby złączyć ze sobą dwa elementy;
- podkładki – zapobiegają odkręceniu się śruby poprzez zwiększenie powierzchni nacisku na łączony materiał.
Wkręty
Wkręty składają się z trzpienia i łba z różnymi rodzajami nacięć np: płaskim, krzyżowym, imbusowym. Mocuje się je do elementu za pomocą wkrętaków lub wkrętarek. Rozróżniamy wkręty, pod których mocowanie najpierw należy nawiercić otwór, oraz wkręty samowkręcające, które nie wymagają wstępnych przygotowań. Wykonane są ze stali i wykazują zróżnicowanie pod względem średnicy, długości i kształtu łba, a ich parametry zależne są od zastosowania.
Wkręty do drewna
Przeznaczone do łączenia drewna i materiałów drewnopochodnych oraz do mocowania zawiasów lub okuć. Wyróżniają się znaczną głębokością gwintu i jego rzadkim skokiem, a także mniejszą niż we wkrętach do metalu grubością rdzenia. Mają dużą wytrzymałość mocowania i z łatwością wkręcają się w miękkie, grube powierzchnie.
Wkręty do metalu
Stosowane do łączenia metalu i blach. Ich zastosowanie zapewnia trwałość i stabilność łączonych elementów oraz konstrukcji. Trzon wkrętów ma zawsze kształt walca, ale skok gwintu jest gęstszy niż w przypadku wkrętów do drewna.
Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych
Są samowkręcające, mają ostre zakończenie i łeb typu trąbkowego. Taki kształt pozwala na zagłębienie się w płycie z pominięciem wbicia się w warstwę wierzchnią. Pozwala to na uzyskanie po wkręceniu jednolitej powierzchni płyty pozbawionej nierówności.
Kołki rozporowe
Najczęściej stosowane do złączenia elementu ze ścianą lub murem. Są przydatne w sytuacji, kiedy trzeba powiesić na ścianie telewizor, grzejnik lub szafkę kuchenną, a na suficie lampę wiszącą. Umieszczenie w podłożu elementu rozporowego powoduje trwałe zakotwienie i gwarantuje stabilność oraz solidność połączenia. Kołki wykonane są z tworzywa. Zawsze pod kołek należy nawiercić wcześniej otwór. Wbijanie go do ściany młotkiem kończy się jego skrzywieniem i zniszczeniem. W umieszczony w podłoże kołek wkręcamy śrubę lub wkręt o właściwej średnicy.
Nity
Nity są elementami stalowymi lub aluminiowymi, które służą do łączenia elementów płaskich takich jak blachy, skóry i tworzywa sztuczne. Mają kształt płaskiego wkręta z główką z jednej strony i zakuwką z drugiej. Zakuwka zostaje zasklepiona podczas nitowania. Jest to bardzo trwałe połączenie, które przy demontażu najczęściej ulega zniszczeniu.
Gwoździe
Gwoździe to najbardziej znany i uniwersalny element łączący. Szeroko wykorzystywane w pracach budowlanych, ciesielskich, dekarskich oraz remontowych. Z gwoździ korzysta także szewc, stolarz, oraz przysłowiowy Kowalski, wykańczając i remontując swoje mieszkanie. Różnią się długością, średnicą, rodzajem stali użytej do produkcji i wielkością łba. Mają jednak jeden charakterystyczny element wspólny – ich trzpień nie jest gwintowany.
Wybierając elementy złączne, należy pamiętać o ich optymalnym doborze w zależności od zastosowania. Należy sprawdzić klasę wytrzymałości wybranego elementu oraz zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany, ponieważ od tych kryteriów zależy trwałość i jakość mocowania.