Cielęcina to niezwykle smaczne mięso pochodzące z cielaka do ósmego miesiąca życia. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, uznawana jest za jedno z najzdrowszych mięs, które polecane jest w szczególności dzieciom oraz osobom starszym. Jednak, aby cieszyć się pełnią smaku i zachować wartości odżywcze tego wykwintnego mięsa, należy zadbać o jego odpowiednie przyrządzenie.
Cielęcina – właściwości
Mięso cielęce cieszy się dużym uznaniem, ze względu na swoje właściwości odżywcze oraz delikatny smak. W 100 g mięsa znajduje się bowiem 15 g białka i zaledwie 6 g tłuszczu. Dla porównania identyczna porcja mięsa wieprzowego posiada 26 g tłuszczu. Dużą zaletą cielęciny jest również to, iż dostarcza ona naszemu organizmowi dużą dawkę magnezu oraz witamin z grupy PP, D i B. Dodatkowo możemy znaleźć w nim żelazo, potas i cynk.
O czym należy pamiętać, przyrządzając cielęcinę?
Cielęcina nie należy do najłatwiejszych w obróbce mięs. Aby wydobyć jej walory smakowe, warto zatem przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, aby mięso solić pod koniec smażenia. Sól wyciąga bowiem z mięsa soki, a co tym idzie również cenne składniki odżywcze. Dodatkowo w takim przypadku nasza potrawa narażona jest na utratę swojego niepowtarzalnego smaku oraz na nadmierne wysuszenie. Ponadto mięso cielęce nie lubi mocnych, intensywnych w smaku przypraw. Przy jego przyrządzaniu zaleca się natomiast wykorzystanie ziół, takich jak bazylia, cząber, estragon, lubczyk, majeranek, ziele angielskie, pieprz czarny, kolendra i liść laurowy oraz warzyw typu cebula i czosnek. Ze względu na to, że cielęcina łatwo wysycha, warto przed obróbką termiczną delikatnie natrzeć ją oliwą.
Potrawy z cielęciny i ich wartości odżywcze
Jeżeli mowa o daniach z cielęciny, które obfitują w największą ilość składników odżywczych, warto wspomnieć o zupie kolagenowej z kości cielęcych. Tego typu wywar idealnie sprawdzi się przy wszelkich dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Może okazać się zbawienny również dla osób uskarżających się na bóle kostno-stawowe.
Zapewne warto też pamiętać o podrobach z cielaka, które zawierają wiele cennych wartości odżywczych, takich jak chrom, kobalt, selen, miedź, żelazo oraz magnez, wapń, cynk, potas czy fosfor. Przykładowo serca czy żołądki cielęce są ponadto niezwykle proste w przygotowaniu. Z kolei nerki cielęce ze względu na fakt, iż stanowią część układu moczowego, wymagają bardziej czasochłonnej obróbki. W celu uniknięcia nieprzyjemnego zapachu moczu należy rozciąć nerki wzdłuż, a następnie bardzo dokładnie umyć. Kolejnym krokiem będzie moczenie ich w zimnej, osolonej wodzie nie krócej niż 30 min, a potem przełożenie do świeżej wody i zagotowanie. Nerki cielęce będą odpowiednie do zup i gulaszy.
Z kolei górka cielęca z kością może być prostym, a zarazem wykwintnym pomysłem na danie. Górka cielęca to żebra z niezwykle kruchym mięsem o dość znacznym przeroście tkanki tłuszczowej. Idealnie nadaje się zatem do przyrządzenia pulpetów, zup, wędlin czy kiełbas. Natomiast do pieczenia i faszerowania lepszy będzie mostek cielęcy z kością. Wielbicielom kotletów mielonych i pulpetów zapewne przypadnie do gustu cielęcina mielona. Kruche i delikatne mięso tego typu sprawdzi się idealnie przykładowo do przyrządzenia domowych burgerów.
Cielęcina bezapelacyjnie jest jednym z najzdrowszych i najbardziej wartościowych mięs. Warto po nią sięgać jednak nie tylko ze względu na szeroki wachlarz składników odżywczych, ale też mając na uwadze jej walory smakowe.