728 x 90

Ciepła i zimna, czyli wszystko o barwie światła

Ciepła i zimna, czyli wszystko o barwie światła

Wybór oświetlania przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie. Nieodpowiednia barwa emitowanego światła może mieć wpływ również na komfort snu oraz wyniki osiągane w pracy czy w szkole. Czym zatem jest barwa światła i jakie są zasady jej prawidłowego doboru?

Temperatura barwowa

Potocznie wykorzystywane określenie barwa światła nie jest terminem precyzyjnym. W nomenklaturze specjalistycznej stosowane jest bowiem sformułowanie temperatura barwowa. Wskazuje ona, jak ciepłe jest dane światło i wyrażana jest w stopniach Kelwina. Barwy ciepłe oscylują w granicach od 2500 K do 4000 K, a barwy zimne sięgają nawet do 6500 K. Zasadniczo im niższa będzie więc liczba Kelwinów, tym światło będzie cieplejsze i bardziej żółte. Przykładowo żarówki halogenowe charakteryzują się bardzo zróżnicowanym zakresem barw, które warto dopasować do naszych potrzeb czy funkcji spełnieniach przez dane pomieszczenie.

Potrzeba skupienia

Jeżeli wybieramy oświetlenie do biura czy domowego kącika pracy, powinniśmy zdecydować się na żarówki energooszczędne, które emitują światło o zimnej barwie. Naukowo potwierdzono, że barwa tego typu pozwala bowiem na lepszą koncentrację. Jeżeli zaś stosunkowo dużo czasu spędzamy przed ekranem komputera, narażając swój wzrok na uszkodzenia, powinniśmy wybierać żarówki, których barwa zbliżona jest do naturalnego światła i wynosi około 4000 K. Natomiast wykonywanie makijażu w łazience i przygotowywanie posiłków w kuchni, będzie najbardziej ergonomiczne przy neutralnym oświetleniu (światło białe).

Pora relaksu

O ile zimna barwa sprawdza się najlepiej w biurach czy łazienkach, w salonie i w sypialni możemy z powodzeniem zastosować żarówki emitujące światło ciepłe. Buduje ono nie tylko nastrój i domowy klimat, ale pomaga także w zasypianiu czy odpoczynku, poprzez pobudzanie wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu. Przykładowo zainstalowanie żarówki o zimnym świetle w dziecięcej lampce nocnej, może skutkować prawdziwymi problemami z zasypianiem u naszego malucha.

Zastosowanie światła neutralnego i mieszanego

Jeżeli dane pomieszczenie ma bardzo zróżnicowane zastosowania (np. służy nam zarówno do czytania, jak i do relaksu), warto postawić na światło ciepłe lub neutralne. Ma ono delikatne właściwości pobudzające, nie przełamuje jednak żadnych kolorów i jest całkowicie białe. W przypadku bardzo uniwersalnych pomieszczeń możemy zdecydować się na kilka źródeł światła ciepła lub zimnego bądź wybrać barwę całkowicie neutralną. Odpowiednie będą zarówno ozdobne żarówki z widocznym żarnikiem o ciepłej barwie, jak i zimne, eleganckie świetlówki. Punktowe ustawienie źródeł światła pozwoli na dostosowanie oświetlenia zależnie od bieżących potrzeb domowników. W każdym przypadku decyzja powinna zapewniać nam poczucie pełnego komfortu niezależnie od aktywności.

Oświetlenie ma większy wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, aniżeli moglibyśmy przepuszczać. Niewłaściwie dobrane może powodować problemy ze snem czy zaburzenia koncentracji. Przede wszystkim nie należy lekceważyć temperatury emitowane światła. Na rynku dostępne są oczywiście bardzo zróżnicowane rozwiązania, które pozwalają na dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb domowników. Komfortowy sen, efektywna praca czy intensywna praca nie stanowi więc problemu.

źródło: hurtelektryczny.pl – plafony

Najnowsze wpisy