Trądzik jest zmorą nie tylko nastolatków, ale również osób w wieku dojrzałym. Istnieją różnorodne metody zwalczania tego typu zmian skórnych. Maści, żele, olejki, tabletki, mikrodermabrazja czy zabiegi laserowe prawdopodobnie nie będą jednak w pełni skuteczne bez właściwej diety. Sposób odżywiania ma bowiem znaczący wpływ na kondycję włosów, paznokci czy właśnie skóry. Jakie produkty wprowadzić do codziennego menu, a czego unikać, aby na stałe pozbyć się trądziku?
Jak powstają zmiany na skórze?
Wszelkiego rodzaju zmiany na skórze są sposobem na pozbycie się przez ludzki organizm toksycznych produktów przemiany materii. Ich ilość uzależniona jest nie tylko od warunków środowiskowych (woda, powietrze), ale również od diety. Zdrowe odżywianie może więc zwiększać skuteczność wszelkich kuracji przeciwtrądzikowych. Niestety niewłaściwie skomponowana dieta stymuluje gruczoły łojowe do wzmożonej pracy, a więc nadprodukcji sebum. Zablokowane w ten sposób pory nie są w stanie usuwać z organizmu zanieczyszczeń, więc na skórze pojawiają się zaskórniki i zapalne zmiany trądzikowe.
Wspomaganie walki z trądzikiem
Kuracja antytrądzikowa wymaga dużej systematyczności i cierpliwości. W przypadku zmiany diety pierwsze efekty zauważalne są już po 2-3 tygodniach, ale na ostateczną poprawę należy poczekać znacznie dłużej. W tym przypadku najbardziej istotne jest wyeliminowanie z menu produktów wysokoprzetworzonych, zawierających duże ilości cukru, soli, tłuszczu i konserwantów. Wszelkiego rodzaju sztuczne barwniki, aromaty czy wzmacniacze smaku bezwzględnie nie powinny znajdować się w diecie osób zmagających się z problemem trądziku. Powinno się unikać przede wszystkim słodyczy, gazowanych napojów, kawy oraz fast foodów. Należy pamiętać także o tym, że ostre przyprawy i dodatki również nasilają wykwity. Leczenie trądziku wymaga oczywiście odstawienia wszelkich używek, takich jak alkohol czy papierosy.
Zmiana nawyków żywieniowych
W diecie osoby zmagającej się z dowolną formą trądziku, powinny znaleźć się naturalne, lekkostrawne potrawy, które skutecznie oczyszczą organizm z wszelkich toksyn. Owoce i warzywa będące źródeł witamin i składników mineralnych, pieczywo pełnoziarniste bogate w błonnik czy ryby o dużej zawartości cynku zwykle stanowią w tym przypadku podstawę diety. Warto postawić również na razowe zamienniki pieczywa i makaronu, oliwę z oliwek zamiast oleju oraz suszone zioła zamiast słonych lub ostrych przypraw. Nie można zapominać także o spożywaniu odpowiedniej ilości niegazowanej wody, która jest niezbędna w procesie usuwania toksyn z organizmu.
Należy podkreślić, że powszechnie spotykany trądzik jest w rzeczywistości poważną chorobą skóry, która wymaga specjalistycznej kontroli. Zbilansowana dieta bez nadmiernej ilości tłuszczu, cukru, soli czy sztucznych dodatków, zapewne pozytywnie wpłynie na stan naszej skóry. Kompleksowe leczenie trądziku oprócz odpowiedniego odżywiania wymaga jednak również prawidłowej pielęgnacji skóry. Regularne usuwanie sebum, martwego naskórka i zanieczyszczeń za pomocą delikatnych preparatów oczyszczających, codzienna aplikacja kremów normalizujących oraz doraźne stosowanie masek oczyszczających, odblokuje pory i odżywi skórę. W przypadku zmian trądzikowych proces leczenia zazwyczaj jest długotrwały, dlatego warto stale pozostawać pod kontrolą sprawdzonego dermatologa.