Tablety, już od ponad dekady, są jednym z trzech najczęściej używanych urządzeń elektronicznych. Tego typu akcesoria łączą w sobie elementy telefonu oraz komputera osobistego. Ich konstrukcja sprawia, że są bardziej mobilne, łatwiejsze w przenoszeniu i użytkowaniu niż laptopy oraz wygodniejsze w użytkowaniu od smartfonów (ze względu na większą przekątną ekranu). Oczywiście tablety ze względu na swoją specyfikę ulegają właściwym sobie awariom. Serwis tabletów wygląda podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych. Jakie są zatem najczęstsze awarie i podstawowe sposoby naprawy tabletów?
Uszkodzenie ekranu
Uszkodzenie ekranu to najbardziej powszechna awaria tabletu. Jest to oczywiste, gdyż stanowi on największy i najbardziej wrażliwy element, szczególnie narażony na uszkodzenia mechaniczne przy upadku czy nadmiernym nacisku. Istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka uszkodzenia ekranu za pomocą szkieł ochronnych czy specjalnych futerałów. W tym przypadku mogą również występować problemy z dotykiem. Do częstych usterek należy przerywanie funkcji dotyku podczas przesuwania palcem po ekranie lub samodzielne działanie ekranu bez naszej reakcji. W przypadku mechanicznego uszkodzenia ekranu zwykle konieczna jest całkowita wymiana tego elementu. Przy pozostałych problemach rozwiązaniem może być wymiana paska łączącego ekran z płytą główną, bądź ponowne wgranie oprogramowania.
Zalany tablet
W wyniku naszej nieuwagi bardzo często dochodzi do zalania tabletu. Na szczęście w większości przypadków przed nieszczęściem może nas uchronić refleks i szybkie działanie. Pochlapany tablet to zazwyczaj nic groźnego, ale jeżeli został on bezpośrednio potraktowany wodą może dość do uszkodzenia najważniejszych podzespołów. Bardzo często zdarza się, że zalany tablet przez jakiś czas działa poprawnie, ale później dochodzi do korozji jego elementów i poszczególne funkcje przestają działać. Niestety naprawa tabletów zalanych bardzo często wymaga wymiany bardzo wielu elementów (łącznie z płytą główną), dlatego koszt tego typu usług zazwyczaj jest wysoki.
Problemy z zasilaniem
Bardzo często uszkodzeniu ulegają elementy związane z systemem zasilania. W tym przypadku szczególnie awaryjne może okazać się gniazdo ładowania. Jeśli zauważymy, że proces ładowania jest przerywany lub urządzenie w ogólnie nie reaguje, prawdopodobnie są to pierwsze oznaki tego typu awarii. Zdarza się również, że przyczyna nie tkwi w samym urządzeniu, ale w wadliwej ładowarce. Uszkodzeniu może również ulec sama bateria. Problemy związane z żywotnością baterii wynikają głównie z warunków, w jakich tablet jest użytkowany i ładowany. Regularne trzymanie urządzenia blisko źródeł ciepła czy ładowanie pod poduszką z pewnością przyśpieszy proces zużycia baterii i wymusi konieczność jej wymiany.
Uszkodzenia przycisków i slotów
Wiele tabletów posiada sloty na karty pamięci oraz karty sim. Przy częstym lub niewłaściwym ich użytkowaniu mogą one ulec wyrobieniu bądź uszkodzeniu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wejść słuchawkowych. Powszechne są również uszkodzenia przycisków służących do włączania i wyłączania urządzenia oraz do zmieniania poziomu głośności. Usunięcie tych awarii polega zazwyczaj na wymianie uszkodzonych elementów.
Ze względu na mnogość podzespołów oraz różnorodność poszczególnych modeli, naprawa tabletów nie jest prosta. Z tego powodu jakiekolwiek próby samodzielnej naprawy tabletów mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu. Zazwyczaj najlepiej powierzyć więc nasze gadżety elektroniczne w ręce specjalistycznego serwisu.
źródło: mobisklep.eu – wymiana gniazd