Pielęgnacja roślin w systemie hydroponicznym polega na tym, że ziemia, która zazwyczaj stanowi podłoże do rozwoju korzeni, zastępowana jest przez obojętny chemicznie materiał mineralny. Może nim być na przykład wełna mineralna, granulat ceramiczny lub włókno kokosowe. Wyżej wymienione surowce nie mają żadnego wpływu na uprawiane rośliny, stanowią jedynie podłoże do prawidłowego rozwoju i utwierdzenia korzeni. System hydroponiczny Wilma to jeden ze sposobów na to, żeby hodować rośliny w kulturze wodnej.
Wilma – wydajny system do uprawy roślin
Na myśl nasuwa się pytanie, jak rośliny mogę się rozwijać bez udziału gleby? Otóż do zestawu Wilma dołączona jest specjalna pompa, za pomocą której bezpośrednio do korzeni dostarczana jest tak zwana pożywka, czyli roztwór wody i soli mineralnych. Dzięki czujnemu śledzeniu pomiarów pH roztworu szybko zobaczymy wspaniałe efekty. Taki mechanizm pozwala na pielęgnowanie bardzo wielu gatunków roślin bez użycia ziemi.
Zalety systemu hydroponicznego Wilma
Mogłoby się wydawać, że tego typu uprawa nie jest zbyt prosta i wymaga dokładnej znajomości chemii i agrotechniki. Nic bardziej mylnego.
Jedną z mocnych stron systemu hydroponicznego Wilma jest tempo rozwoju roślin. Dzięki bezpośredniemu przesyłowi pożywki z solami mineralnymi do korzeni rośliny rozwijają się o wiele szybciej niż w uprawie glebowej.
Uprawiane tą metodą rośliny są również dużo zdrowsze i mocniejsze. Dzieje się tak ponieważ, wykluczając użycie ziemi, unikamy także wielu chorób oraz szkodników odglebowego pochodzenia. Zdecydowanym plusem jest także to, że dzięki jałowości podłoża, w którym rozwijają się korzenie, zapobiegamy wytwarzaniu się szkodliwych bakterii i grzybów.
Kolejnym argumentem przemawiającym za podjęciem uprawy w systemie Wilma jest możliwość zaprogramowania systemu nawadniania. Wielokrotnie nasze hodowle ulegają zniszczeniu przez zwykłe zaniedbanie. Inwestując w hydroponikę zapewniamy naszym roślinom bezpieczeństwo oraz możliwość optymalnego zaprogramowania czasu trwania nawadniania oraz ilości dostarczanej wody.
Kolejną dogodnością, jaką oferuje nam ten rodzaj uprawy, jest brak konieczności przesadzania roślin. Korzystając z tradycyjnej ziemi należy liczyć się z tym, że dosyć często będą one potrzebowały zmiany doniczki. W systemie hydroponicznym porządnie i zdrowo ukorzenione rośliny mogą się rozwijać nawet do kilku lat.
Dobrą kondycję roślin hodowanych w kulturze wodnej gwarantuje także sterylność (wspaniałe rozwiązanie dla alergików), możliwość prostego ustawienia systemu nawożenia oraz czystość i stabilność środowiska rozwoju korzeni.
Ponadto dzięki szerokiemu wyborowi kształtu, materiału i rozmiaru pojemników, w systemie Wilma można uprawiać przeróżne rośliny zarówno małej jak i bardzo dużej wielkości.
Zastosowanie systemu Wilma
Systemy hydroponiczne Wilma mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je przeznaczyć do prywatnego wykorzystania w domowym gospodarstwie na zewnątrz, ale także wewnątrz budynku, pamiętając oczywiście o tym, by zadbać o dostarczenie roślinom światła.
Dzięki hydroponice można stworzyć cały ogród silnych i prężnie rozwijających się roślin. Już w latach 70 systemy hydroponiczne znalazły zastosowanie także w profesjonalnej technologii hodowli szklarniowej.
Czy warto?
Dzięki systemom hydroponicznym Wilma stawiamy krok naprzód zarówno w profesjonalnej, jak i prywatnej uprawie roślin. Oszczędzamy czas i zmniejszamy możliwość zaszkodzenia roślinie przez zwykłą nieuwagę. Minimalizujemy także ryzyko wystąpienia chorób roślin, które często prowadzą do ich obumierania.
źródło: growtent.pl – growbox