Wieprzowina to od setek lat niezastąpiony składnik tradycyjnych dań kuchni polskiej. Od niepamiętnych czasów na ziemiach środkowej Europy hodowane były świnie, które dostarczały ludziom nie tylko mięsa, ale również tłuszczu i skóry. Dzięki doświadczeniu związanym z wielopokoleniową tradycją gospodarze są dziś w stanie dać wiele cennych porad dotyczących hodowli świń.
Świnia domowa to zwierzę cechujące się wysokim poziomem inteligencji, tym bardziej należy więc zadbać o odpowiednie warunki życia tych zwierząt. Bardzo ważna jest przestrzeń, którą zapewnimy zwierzętom oraz jedzenie, które będziemy im podawać. Najbardziej istotną kwestią w hodowli świń jest jej rozmnażanie. Od niego zależeć będzie nie tylko skuteczność, z jaką dane gospodarstwo będzie prosperowało, lecz także jakość produktów, które uzyskamy w wyniku włożonej pracy. Kluczowym momentem, do którego szczególną uwagę trzeba przywiązać, jest przejście z mleka dostarczanego przez lochę na paszę stałą. To hodowca jest od tego momentu w stu procentach odpowiedzialny za rozwój prosięcia.
Odsadzenie prosiąt
Już od pierwszych dni życia prosiąt należy zadbać, by rozwijały się one w prawidłowy sposób. Mleko matki, lochy, naturalnie wypełnione jest składnikami niezbędnymi do zdrowego wzrostu prosiąt. Nadchodzi jednak czas odsadzenia (około 28 dzień życia prosięcia), w którym młode pozbawiane są matki i mleka. Jest to krytyczny moment żywienia prosiąt, który warunkować będzie dalszy rozwój. Jest on powodem silnego stresu dla prosiąt, który może spowodować spowolnienie tempa wzrostu. Ważne jest, by odsadzenie odbywało się stopniowo. Tydzień poprzedzający odsadzenie powinien być czasem zasuszania lochy, tak by mniejsza podaż mleka zachęciła młode do pobierania paszy. Sam moment odsadzenia – zabranie lochy – powinien być ostateczny i jednorazowy. Ważne jest pozostawienie prosiąt w tym samym miejscu, w którym przebywały do tej pory, to locha powinna opuścić kojec. Nie należy także zmieniać dotychczas stosowanej mieszanki paszy w jakiś czas po odsadzeniu. Obie te czynności mają na celu zmniejszenie poziomu stresu związanego ze zmianami, jakie nastąpiły już w okresie odsadzenia. Około tydzień po odsadzeniu prosięta nie powinny mieć ciągłego dostępu do pożywienia, a raczej przyzwyczajać się do jego porcjowania.
Najlepsze preparaty dla prosiąt
Doświadczeni hodowcy wiedzą, jak ważny jest skład pasz w preparatach dla prosiąt i jak wielki wpływ ma on na ich odchów. W karmach dla prosiąt bardzo istotną rolę odgrywają komponenty mleczne oraz łatwo przyswajalne tłuszcze – składniki niezbędne do prawidłowego ich rozwoju. Szeroką gamę produktów pomocnych w łagodnym przejściu od mleka lochy do paszy stałej w żywieniu prosiąt opracowała firma Nutrifeed:
Serolat XXL – słodka serwatka, idealne źródło laktozy w 100% pochodzenia mlecznego oraz białka.
Serolat 50 – 50% koncentrat natłuszczanej serwatki, idealny do stosowania do produkcji preparatów zastępujących mleko oraz pasz dla prosiąt typu Prestarter oraz Starter.
Serolat SF20 – stosowany w celu zmniejszenia niedoboru energii u prosiąt po odsadzeniu, oparty na mieszaninie oleju kokosowego i palmowego. Zawiera wysoki poziom białka i laktozy.