Hodowla drobiu popularna jest zarówno wśród małych, jak i dużych gospodarstw rolnych. Dążąc do jak największej wydajności gospodarstwa, należy pamiętać, by nie zaniedbywać wymiaru degustacyjnego, ponieważ to właśnie walory smakowe wpływają na wybory konsumentów. Jak karmić drób, by jajka były smaczne?
Ziarno
Podstawą w kurzej diecie jest oczywiście ziarno. Stanowi ono 60-70% dziennej dawki pożywienia, co jednocześnie zapewnia główne źródło energii. Ze względu na specyfikę kurzego przewodu pokarmowego, ziarna zbóż należy podawać w formie rozdrobnionej, np. pod postacią śruty. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt mała ilość białka, składników mineralnych i witamin powoduje, iż ziarno nie może stanowić jedynej paszy.
Dodatki paszowe
W głównej mierze to dodatki paszowe decydują o tym, czy jajka będą smaczne. Cennym źródłem białka są zielonki takie jak koniczyny, mieszanki wyki z owsem lub jęczmieniem, seradela oraz szpinak. W okresie nieśności ważne jest zaopatrzenie nioski w wapń. Do mieszanek paszowych dla drobiu jest on wprowadzany w postaci kredy pastewnej, dolomitu lub form organicznych pozyskiwanych ze skorup muszli. Nie wolo zapomnieć, że konieczne jest również zapewnienie kurom dostępu do piasku oraz żwirku, a także świeżej wody.
Jak to dawniej bywało…
Zbilansowane żywienie drobiu można ograniczyć do produktów powszechnie spotykanych, o czym najlepiej wiedziały nasze babki. Odpadki gospodarstwa domowego – obierki z owoców i warzyw, które najczęściej wystarczy jedynie sparzyć wrzątkiem – stanowią świetny dodatek paszowy dla drobiu. Również ogólnodostępne zioła, szczególnie takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy krwawnik, stanowią świetne uzupełnienie kurzej diety.
Nowoczesne rozwiązania
Obecnie na rynku dostępne są wysokojakościowe produkty, które zawierają tak zoptymalizowany skład, by wpływał on nie tylko na nośność kur, ale również na smak jajek. Naturalnymi dodatkami do gotowych mieszanek paszowych dla drobiu, które zwiększają walory odżywcze zadawanej karmy, są m.in. drożdże. Wzbogacają one bowiem karmę o wysokiej jakości białko oraz dostarczają witamin i minerałów. Dodatki paszowe dla drobiu zawsze przygotowane są w odpowiednio rozdrobnionej formie, ponieważ zwiększa to ich dostępność dla enzymów trawiennych kury. Pełne wykorzystanie białka i składników mineralnych zawartych w paszy, zależy nie tylko od tych właściwości fizycznych, ale także samego składu chemicznego. Gotowe, pełnoporcjowe mieszanki są wzbogacane o specjalistyczne enzymy, które zwiększają strawność wszystkich składników zawartych w danym pożywieniu.
Czego unikać?
Istotnym elementem żywienia kur niosek jest stosowanie jednorodnych mieszanek bez gwałtownych zmian ich podstawowego składu, co mogłoby negatywnie wpłynąć nie tylko na nieśność, ale także na zmiany składu mikroflory przewodu pokarmowego. Należy również dbać, by kury nie przytyły. Ich nadmierne otłuszczenie powoduje bowiem znaczny spadek nieśności.
Celem doboru optymalnego programu żywieniowego kur jest osiągniecie jak największej nieśności w stadzie. Jaja powinny mieć odpowiednie rozmiary, a ich smak i zapach nie mogą budzić jakichkolwiek wątpliwości. Jeśli towar raz spełni wymagania osoby kupującej, ta w przyszłości na pewno wróci do zaufanego sprzedawcy.
źródło: bas-pol.pl – produkcja paszy